W kościele katolickim pali się naprawdę bardzo dużo świec. Światło świec ma wyjątkowo symboliczne znaczenie, dlatego właśnie każda msza i obrzęd religijny, są spowite takim światłem. Jedną z ważniejszych świec jest paschał. Poniżej kilka podstawowych informacji na temat świecy paschalnej.

Czym jest paschał


Świeca paschalna to duża świeca wykonana z wosku pszczelego, która ma zatem swój charakterystyczny żółty kolor, oraz która pięknie pachnie podczas spalania. Właśnie takie właściwości ma bowiem naturalny wosk pszczeli, który w ostatnich latach jest wyjątkowo w cenie. Świeca paschalna jest pięknie zdobiona, natomiast warto wiedzieć o tym, że każde zdobienie znajduje się tam w sposób ściśle zaplanowany i zamierzony. Można zatem rzec, że paschał jest jednym wielkim symbolem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Zapala się go w okresie wielkanocnym, ale też podczas chrztu świętego i pogrzebu.

Świeca paschalna oryginalna czy z wymiennym wkładem
Tak jak wspominano już powyżej, naturalny wosk pszczeli jest współcześnie drogim materiałem, a to właśnie z niego powinny być wykonane świeca paschalne. Dla osób szukających zatem bardziej ekonomicznych rozwiązań wymyślono świece, które mają w środku wkład olejowy. Taki wkład można wymieniać w razie potrzeb, natomiast z zewnątrz świeca nie topi się podczas palenia. To właśnie dzięki temu świecę można kupić raz na naprawdę wiele lat do danego kościoła. Z takich rozwiązań korzysta współcześnie wielu księży.