Pięknym, religijnym obrzędem, odbywającym się w polskich parafiach są obrazy Matki Boskiej, które przekazywane są z domu do domu. Kult maryjny, który jest bardzo głęboki wśród polskiego społeczeństwa, jest potwierdzany podczas tych sakralnych ceremoniałów. Jak wygląda przebieg Nawiedzenia Królowej Polski w małych, rodzinnych społecznościach?

Obrazy Matki Boskiej – wielkie święto rodziny

Czas Nawiedzenia jest zawsze chwilami pełnymi skupienia, modlitwy i święta całej rodziny. Uczestniczą w nim bliscy, a czasem znajomi i sąsiedzi, cieszący się wspólnym błogosławieństwem z otrzymanego daru. Łączenie wspólnych próśb jest niezwykle ważne i spaja małą wspólnotę w niecodziennej, ale jakże wyjątkowej sytuacji.

Dom niczym Kościół

Obrazy Matki Boskiej jak https://www.meritohurt.pl/obrazki-do-ksiazeczki/obrazki-z-matka-boska.html przebywają w domach, które chcą je przyjąć przez 24 godziny. W tym czasie miejsce ustawienia świętej ikony powinno być otaczane czcią, nakryte białym obrusem, oraz udekorowane kwiatami i świecami. Malunek jest traktowany jako najważniejszy gość i otaczany opieką, czuwaniem i rozmową. To wielkie wyróżnienie dla całej rodziny, która ma szanse we wspólnych modlitwach prosić o sprawy ważne, dziękować za osiągnięcia i sukcesy, a także przepraszać za wszystkie złe uczynki. Ceremoniał Nawiedzenia dyktuje także porządki liturgiczne, dlatego na czas obecności obrazu w domu, gospodarstwo staje się niewielką świątynią, której sakralny charakter jest obecny w każdym kącie.