Zbliża się czas wizyt duszpasterskich. Księża odwiedzają wtedy swoich parafian w ich domach. To wyjątkowa szansa na rozmowę w cztery oczy. W czasie tej krótkiej wizyty ksiądz modli się i błogosławi mieszkanie wraz z jego lokatorami. Do tego potrzebny jest zestaw kolędowy. Jak wybrać najlepszy? Na co zwracać uwagę?

Zestaw kolędowy – wersja mini czy maksi?


Nie ma jednej definicji tego, co powinno znajdować się w zestawie kolędowym. W najmniejszych z nich są tylko trzy elementy – dwa świeczniki i dopasowany do nich krzyż. To absolutne minimum. Są też większe zestawy. Znajduje się w nich także kropidło i podstawka na wodę święconą. Czasem dodatkiem jest biały obrus. Chociaż wiele osób wcale go nie potrzebuje, bo już go ma.

Materiał, z którego go wykonano


Zestawy kolędowe wykonuje się najczęściej z dwóch rodzajów materiałów. Jest to metal lub drewno. Bardzo rzadko zestaw składa się ze szkła lub tworzywa sztucznego pomalowanego tak by imitował metal. Nie ma znaczenia z czego wykonany jest zestaw kolędowy. To tylko symbol. Materiał, z którego go wykonany jest tylko kwestią gustu. Po prostu jednym podoba się to, a innym coś innego. Warto jednak pamiętać, że niektóre surowce są bardziej trwałe i wytrzymałe niż inne. Zestaw kolędowy z drewna najprawdopodobniej będzie służył właścicielom dłużej niż ten wykonany z plastiku. Z całą pewnością będzie też prezentował się bardziej elegancko, co również nie jest pozbawione znaczenia.