Do oprawy współczesnych uroczystości ślubnych przywiązuje się dużą wagę, a o każdy detal dba się z najwyższą starannością chcąc, aby urok tego dnia był piękny. Strojenie Kościoła w kwiaty powierzane jest florystom, ale same świątynie, coraz częściej we własnym wyposażeniu mają klęcznik do modlitwy, dostosowany wyglądem do podniosłości ślubnej ceremonii.

Klęcznik kościelny podczas ceremonii ślubnych

Sklepy z produktami sakralnymi oferują dedykowane modele klęczników w kolorze bieli i beżu, które kojarzone i używane są podczas ślubnych uroczystości. Jeśli jednak parafia nie przewidziała dedykowanego modelu dla par młodych, klęcznik kościelny, który znajduje się w standardowym wyposażeniu, zawsze można ustroić samemu, z czym księża nie mają problemu. Podpora przy której uklękną przyszli małżonkowie oczekując na błogosławieństwo może być ubrana w mniej lub bardziej strojne kwiaty, tożsame z resztą akcesoriów i detali.

Klęcznik kościelny ozdobą i podporą podczas ślubu w plenerze

Popularną formą zawierania związku małżeńskiego jest coraz częściej organizacja uroczystości w plenerze. Z oczywistych przyczyn, o odpowiednie wyposażenie, przypominające układ Świątyni, małżonkowie muszą zadbać sami. Wówczas klęcznik kościelny jest obowiązkowym miejscem, dedykowanym wspólnej modlitwie Pary Młodej. W zależności od upodobań, inwestycja może być skierowana w stronę strojnego lub skromnego wyglądu tego sakralnego mebla.