W domu każdego chrześcijanina można znaleźć gromnicę. Jest to świeca towarzysząca wierzącym podczas wielu ważnych wydarzeń religijnych – od chrztu aż po pogrzeb. Obecnie w sprzedaży można znaleźć różne gromnice, w tym także te z wosku pszczelego i parafiny. Co wybrać?

Gromnica z parafiny


Parafina jest rodzajem wosku syntetycznego, który jest pochodną ropy naftowej. Powstaje w trakcie złożonych procesów petrochemicznych. Z parafiny wytwarza się różne rodzaje produktów, w tym między innymi są to świece parafinowe. Wśród nich znajdują się gromnice.

Gromnice z parafiny to najpopularniejsze świece tego typu, które można zakupić w każdym sklepie z dewocjonaliami. Są to świece posiadające neutralny zapach, ale podczas palenia wydzielają niebezpieczne związki, dlatego nie należy wdychać ich oparów. Także świece te nie są przyjazne dla środowiska naturalnego ze względu na pochodzenie i proces produkcji.

Gromnica z wosku pszczelego


Alternatywą dla gromnic z parafiny są gromnice z wosku pszczelego. Są to świece posiadające całkowicie naturalne pochodzenie, ponieważ do ich produkcji stosuje się wosk wytwarzany przez pszczoły.

Taka gromnica z wosku pszczelego jest zatem produktem ekologicznym i przyjaznym dla środowiska. Także jest ona bezpieczna w paleniu – nie emituje szkodliwych związków. Pojawiają się też doniesienia, że może posiadać właściwości prozdrowotne. Po zapaleniu świece te wydzielają przyjemny zapach podobny do miodu. To zatem bezpieczniejszy wybór od świec parafinowych!