Kraszanki, pisanki – malownicze jajka są nieodzownym elementem wielkanocnego stołu. Radują oczy zawijasy, kwiaty, pawie czy kogucie ogony. Staropolska tradycja nie zanikła i także dziś możemy spróbować
sami je wykonać!

Skorzystaj z warsztatów


Nieodzowne będą tutaj łuski z cebuli i świece woskowe. Jeśli nie czujesz się pewnie albo chciałabyś wykonać tę pracę razem z dziećmi, sprawdź, czy w świetlicy na wsi albo w klubie osiedlowym są warsztaty rękodzielnicze. Zaopatrzy was w szpilki, ołówki i świece woskowe hurtownia, a ty nie będziesz musiała się o nic martwić. Upewnij się tylko, kto dostarcza jajka – ty czy organizatorzy.

Albo spróbuj sama


Warto jednak zebrać się na odwagę i wśród przedświątecznych obowiązków znaleźć czas na rękodzielnicze zajęcia. Jajka dokładnie umyj (w przypadku dużych zabrudzeń lub tuszu od stempli pomoże ci wacik z octem). Rozpal świecę woskową, wbij szpilkę (oczywiście zakończoną metalową, a nie plastikową główką!) w gryf ołówka, delikatnie nabieraj wosk ze świecy i nakładaj wymyślne wzory na jajko. Zakończoną pracę włóż do wody, w której gotują się łuski od cebuli. Kiedy jajka przybiorą oczekiwaną przez ciebie barwę, wysusz je i ostudź. Jeśli wosk nie zejdzie podczas gotowania, wystarczy potrzymać je nad płomieniem świecy. Na koniec wystudzone jajka warto natłuścić masłem lub olejem. Własnoręcznie wykonane pisanki będą się pięknie prezentować na wielkanocnym stole.